Na rok 2020 przypada jubileusz 100. rocznicy urodzin Zdzisława Lachura. Przygotowując w 2019 roku dwie wystawy jego prac – latem w Sopocie, a jesienią w Warszawie, uczyniliśmy drobny krok na drodze przywrócenia pamięci o tym wybitnym malarzu.
Udostępniamy teraz katalogi obu wystaw z nadzieją, że działania fundacji przyczynią się do tego, by artysta lepiej bodaj znany za granicą niż w rodzinnym kraju, zajął należne mu miejsce w panteonie polskiej sztuki współczesnej. Wydaje nam się to tym bardziej zasadne, że to z jego inicjatywy powstało w powojennej Polsce studio filmów animowanych, a artysta osobiście stworzył w 1946 roku pierwszą rodzimą kreskówkę. Był to wprawdzie film propagandowy, zatytułowany „Senat z wozu, koniom lżej”, ale warto zdać sobie sprawę, że dzięki haraczowi zapłaconemu przez Zdzisława Lachura ówczesnej władzy, niedługo potem zaczęły powstawać filmy tak legendarne jak cykl przygód Bolka i Lolka, na którym wychowało się przecież kilka generacji Polaków. W środowisku filmowym, Lachura obdarzono mianem „ojca polskiej animacji”.
W Sopocie, wystawa zatytułowana „Zdzisław Lachur. Perspektywa pamięci” zaistniała dzięki współpracy z Państwową Galerią Sztuki. Miłośnicy polskiego malarstwa współczesnego mieli okazję zapoznać się z przekrojem twórczości artysty spacerując w kierunku molo słynnym sopockim deptakiem, czyli – jak to się potocznie mówi – Monciakiem.
Wystawa miała miejsce w okresie czerwiec-sierpień 2019. Aby obejrzeć zawartość katalogu (format PDF), skorzystaj z linku na nasz dysk Google: https://drive.google.com/file/d/1jn6mPeLmH5US-EAuv6jMbV-r-xVHzx3R/view?usp=sharing
W Warszawie wystawa była znacznie większa. Wystawiliśmy 111 prac – obrazów wykonanych wylansowaną przez artystę techniką starej ikony oraz grafik. Dzieła Lachura można było oglądać w okresie listopad-grudzień 2019 w Galerii Lufcik, w Domu Artysty Plastyka, przy ul. Mazowieckiej 11A. Był to kolejny udany epizod w naszej współpracy z Oddziałem Warszawskim Związku Polskich Artystów Plastyków.
Aby obejrzeć zawartość katalogu (format PDF), skorzystaj z linku na nasz dysk Google: https://drive.google.com/file/d/1cWgThmBjQ3N_hBUKc0C2XFrwEXnVie-W/view?usp=sharing
Kuratorką obu wystaw była Blanka Wyszyńska-Walczak.