Oprócz bogatych zbiorów malarstwa Tadeusza Chyły, obrazów i rysunków Zdzisława Lachura, czy dzieł artystów z grupy Niezależni’69, w kolekcji Skarbnicy Sztuki reprezentowani są także inni, interesujący malarze.
Czy zbiory ich prac staną się zaczątkiem bogatszych kolekcji, czy pozostaną w dotychczasowej niewielkiej liczbie, czas pokaże. Pragniemy jednak przybliżyć ich sztukę i dlatego będziemy zamieszczać zdjęcia ich dzieł, sukcesywnie, na naszym dysku Google, dzieląc się z państwem linkami. Mamy nadzieję, że zainteresujemy tymi postaciami i ich pracami koneserów sztuki oraz wszystkich sympatyków naszej fundacji.
Na początek trzech artystów: Jan Dutkiewicz (1911-1983; Jan Dutkiewicz w kolekcji Skarbnicy Sztuki), Michał Gawlak (1886-1968; Michał Gawlak w kolekcji Skarbnicy Sztuki) oraz Andrzej Jurkiewicz (1907-1967; Andrzej Jurkiewicz w kolekcji Skarbnicy Sztuki). Posiadane przez Skarbnicę Sztuki prace tych artystów można obejrzeć korzystając z zamieszczonych przy datach ich życia linków.
Kolejnym malarzem z tej kategorii jest, póki co reprezentowany w zbiorach fundacji tylko jednym dziełem, Jacek Mieliwodzki, artysta urodzony w Warszawie w 1942 roku, który mieszka i tworzy w Ystad, w Szwecji.
Przełomowy dla jego artystycznej drogi życiowej okazał się rok 1962. Rozpoczął wówczas naukę w Studium Nauczycielskim gdzie poznał Romualda Dąbrowskiego (Naldka), który zaproponował mu, aby wspólnie z młodszym od nich Jerzym Lassotą wystawili swoje prace malarskie na murach warszawskiego Barbakanu. Mieliwodzki prezentował tam swoją twórczość w latach 1963-1967. Rok później przeprowadził się do Ystad w Szwecji. W 1970 zorganizował swoją pierwszą, dużą, indywidualną wystawę w Muzeum Sztuki w Ystad, na której pokazał prace powstałe głównie w Szwecji. Od tego czasu wielokrotnie wystawiał, głównie grupowo, ale także indywidualnie. Należy do Gildii artystów Plastyków we wschodniej Skanii – ÖSKG. W prywatnej galerii „Atria” w Ystad stale prezentuje swoje nowe i starsze prace. Przyznaje, że osobisty kontakt z odbiorcami jego dzieł daje mu ogromną przyjemność.
Malarstwo Mieliwodzkiego zmieniało się z biegiem czasu. Obrazy olejne początkowo łączył z innymi tworzywami np. metalem. W latach 70. i 80. malował czysto surrealistyczne kompozycje zapełnionych pięknymi nagimi kobietami i roślinami, a wszystko otoczone trudnym do zidentyfikowania pejzażem, gdzieś pomiędzy współczesna aglomeracją, rajem a sennymi marzeniami. Późniejsze prace zaczęły stopniowo ewoluować, z początkowo spokojnych, nastrojowych pejzaży i martwych natur w latach 90. aż po dzieła zmierzające coraz bardziej w stronę abstrakcji (także pejzaże oraz ptaki). Najnowsze obrazy są już niemal całkowicie przeniesione w świat dynamicznych plam, które stara się zharmonizować ciepłymi i chłodnymi barwami.
Jacek Mieliwodzki w zbiorach Skarbnicy Sztuki: https://drive.google.com/Jacek Mieliwodzki
Następną trójkę artystów otwiera malarz młodego pokolenia – Maciej Kwiatkowski (ur. w 1971 roku). Jego abstrakcje z fundacyjnej kolekcji obejrzysz korzystając z linku na nasz dysk Google: https://drive.google.com/Maciej Kwiatkowski. W tej kategorii prezentujemy także prace artysty średniego pokolenia (ur. w 1981 roku). Marek Konatkowski pochodzi z Warszawy, ale związany jest z Józefowem, gdzie mieszka i tworzy. Jego oryginalną pracę należącą do fundacyjnej kolekcji umieściliśmy także na dysku Google: https://drive.google.com/Marek Konatkowski. W tej triadzie przedstawiamy też psychologa i społecznika działającego w Istebnej na Śląsku Cieszyńskim. To Antoni Michałek, którego twórczość w zbiorach fundacji reprezentowana jest barwną abstrakcją: https://drive.google.com/Antoni Michałek.
Ciekawą postacią jest także Lucjan Lejman (1891-1973).
Artysta miał bogate korzenie etniczne, wywodził się bowiem z artystycznej rodziny, a w jego żyłach płynęła krew polska, rosyjska i żydowska.
Wiemy o nim stosunkowo niewiele. Swoją malarską edukację zapoczątkował w Petersburgu, gdzie kształcił się w latach 1914-1916. Potem kontynuował naukę w warszawskiej ASP, na którą uczęszczał w latach 1923-1927.
Wystawiał swoje prace w Petersburgu, Warszawie i w Paryżu. Malarz jest wysoko ceniony, szczególnie w Rosji.
W zbiorach Skarbnicy Sztuki znajdują się dwie jego prace: https://drive.google.com/Lucjan Lejman
Innym artystą, który zdobył popularność w świecie jest Zbigniew Kupczyński, który mieszka i tworzy w Kanadzie.
Urodził się w 1928 roku w Wilnie. W latach 1947-1952 studiował na wydziale malarstwa PWSSP we Wrocławiu w pracowniach Stanisława Dawskiego i Eugeniusza Gepperta, jednak studiów nie ukończył, uzupełniał je później we Francji. Od 1953 roku jest członkiem ZPAP. W 1956 roku zdobył uznanie serią kolorowych obrazów zwanych „Małgosie”, które były portretami jego czteroletniej córeczki. Poza malarstwem zajmował się także rzeźbą, grafiką, mozaiką i malarstwem ściennym. W 1957 roku jego obrazy wzięły udział w filmie dokumentalnym „Trzy bez Atu” wyreżyserowanym przez Jerzego Vaulina. W latach 1958-1959 przebywał na stypendium w Paryżu gdzie związał się z Galerią Andre Schoellera. Kupczyński był inicjatorem i uczestnikiem pierwszych niezależnych wystaw na warszawskim Barbakanie w latach 1961-1967, co postawiło go w kręgu liderów ruchu określanego dziś mianem Barbakańczyków. Od 1971 roku mieszka i tworzy w Vancouver w Kanadzie, gdzie od 1980 roku prowadzi własną Kupczyński Gallery, często jednak odwiedza ojczysty kraj.
Prezentował swoje obrazy na ponad 100 wystawach na całym świecie m.in. we Francji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych, Danii, Szwecji, Hiszpanii, Japonii. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, The Zorn Museet w Szwecji, The Univesity of Victoria w Kanadzie, oraz w zbiorach prywatnych m.in. Papieża Jana Pawła II oraz Richarda Nixona.
Kupczyński maluje obrazy pełne afirmacji i radości życia. Początkowo były to portrety dzieci, ukazujące ich pozornie beztroski świat, niekiedy pełen zagrożeń i dramatów. W czasach barbakanu jego malarstwo zaczęło się coraz bardziej przeobrażać w stronę abstrakcji, aż stało się nią zupełnie. Po kilku latach ponownie powrócił do sztuki przedstawiającej. Obecnie najchętniej maluje kobiety i dzieci w towarzystwie kwiatów oraz motyli. Jednak styl obrazów jest inny niż na początku kariery. Są nieprawdopodobnie barwne a ich charakter jest niezwykle radosny. Taki właśnie obraz z 2001 roku znajduje się w posiadaniu fundacji: https://drive.google.com/Zbigniew Kupczyński
Trójka artystów o polskich korzeniach, którzy wyemigrowali do USA, i tam ich kariera się rozwinęła: Natalia Witkowska-Finch, Andrzej Kenda i Rafał Olbiński. Czy spełnił się ich amerykański sen? Wygląda na to, że tak. Kolekcję Skarbnicy Sztuki powiększają 2 obrazy Natalii Witkowskiej Finch, dynamiczna, mroczna grafika Andrzeja Kędy, zatytułowana „Rider” oraz zdjęcie grafiki autorstwa Rafała Olbińskiego, publikowanej na łamach New York Timesa, z okazji koncertu legendarnej grupy The Rolling Stones.
Andrzej Kenda, w zasadzie Włodzimierz Andrzej, ale artysta nie używa pierwszego imienia, ma bodaj największy dorobek nie tylko artystyczny ale również organizacyjny. Jest bowiem jednym z założycieli oraz pierwszym (od 1986 roku) prezesem Polish American Artist Society (PAAS). Prowadzi ponadto własną galerię – wystawia, jest marszandem i kolekcjonerem polskiej sztuki. Więcej biograficznych szczegółów w portalu: www.polishartworld.com.
Aby obejrzeć grafikę autorstwa artysty w większej rozdzielczości skorzystaj z linku na nasz dysk Google: https://drive.google.com/Andrzej Kenda
Krótki biogram Natalii Witkowskiej Finch (1935-2012) zamieszczono w portalu: www.legacy.com. Aby zobaczyć jej obrazy z kolekcji Skarbnicy Sztuki, skorzystaj z linku na nasz dysk Google: https://drive.google.com/Natalia Witkowska Finch
Przedstawiciel średniego pokolenia artystów, Rafał Olbiński, jest dobrze znaną postacią na kolekcjonerskim rynku sztuki w Polsce. Odniósł sukces za oceanem, a jego biografię można znaleźć w licznych portalach galerii i aukcyjnych domów sztuki, a nawet w Wikipedii. Polecamy krótką notę biograficzną z portalu: www.personalart.pl. Zdjęcie grafiki autorstwa ilustratora i malarza Rafała Olbińskiego znajdziesz także na naszym dysku Google: https://drive.google.com/Rafał Olbiński.