ABSTRAKCJA
wystawa przedaukcyjna Fundacji Skarbnica Sztuki

Obrazy Abstrakcyjne - wernisaż wystawy oraz licytacja obrazów - ZAPROSZENIE

OBRAZY ABSTRAKCYJNE

Fundacja Skarbnica Sztuki i Boguta Art mają zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy Obrazy Abstrakcyjne.

 

25 czerwca 2020 r. (czwartek), godz. 18.00 ul. Działdowska 8a lok. 504

WSKAZÓWKI DOJAZDU

 

Prezentujemy działa artystów związanych z Fundacją Skarbnica Sztuki oraz artystów współpracujących.

Prezentowane działa będzie można nabyć podczas aukcji Fundacji

Na tej stronie znajdziecie Państwo prace oraz informacje o artystach, a także link do aukcji, który będzie aktywny w momencie jej rozpoczęcia.

ZAPRASZAMY!

 

 

Roman Artymowski

Roman Artymowski (1919-1993) – Urodził się w 1919 r we Lwowie, zmarł w 1993 r w Warszawie. Podczas II wojny światowej walczył w oddziałach ZWZ i Armii Krajowej. W czasie okupacji związany był z konspiracyjnym teatrem Tadeusza Kantora. W tym okresie interesował się poezją – członek krakowskiej grupy poetyckiej „Inaczej”. W 1945 r podjął studia na ASP w Krakowie. Jego nauczycielami byli Eugeniusz Eibisch – malarstwo, Andrzej Jurkiewicz, Konrad Srzednicki – grafika i Czesław Rzepiński – rysunek. W październiku 1949 r wystawił po raz pierwszy swe prace. W latach 1953-1956 brał udział w wykonaniu polichromii odbudowywanych kamienic Rynku Starego i Nowego Miasta w Warszawie. W 1958 r po raz pierwszy odbył podróż na Bliski Wschód. W 1959 r w galerii Krzywe Koło miał pierwszą wystawę indywidualną, na której pokazał prace powstałe pod wpływem podróży do Włoch. W tym samym roku odwiedził Bagdad, organizując tam wystawę polskiej sztuki współczesnej. W latach 1959-1960 wykłada grafikę artystyczną i poligrafię w bagdadzkich uczelniach artystycznych. W latach 1962-1967 ponownie w Iraku na stanowisku kierownika Katedry Grafiki Warsztatowej ASP w Bagdadzie. Po powrocie do Polski pracuje w PWSSP w Łodzi – prowadzi Pracownię Malarstwa i Rysunku na Wydziale Tkaniny. W latach 1971 – 1974 był rektorem łódzkiej PWSSP. W latach 1976 – 1079 pracuje w Iraku jako profesor ASP Uniwersytetu Bagdzdzkiego. W 1982 r otrzymał profesurę na warszawskiej ASP, w latach 1983 – 1984 był rektorem tej uczelni. W 1992 r wraz z żoną Zofią zakłada fundację „Promocja Polskiej Sztuki Wizualnej” z siedzibą w Łowiczu.

Grzegorz Worpus- Budziejewski

Grzegorz Worpus- Budziejewski – Malarz, grafik, projektant urodzony w 1986 r. w Łodzi. Edukację artystyczną rozpoczął w Ogólnokształcącej Szkole Sztuk Pięknych im. Tadeusza Makowskiego w Łodzi. Był słuchaczem Państwowego Studium Technik Filmowych i Teatralnych w Łodzi oraz Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, gdzie uczęszczał do pracowni malarstwa prof. Włodzimierza Stelmaszczyka. Już jako student był laureatem wielu konkursów. Kurator i uczestnik wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.
Dziś prowadzi własną działalność KRAVTS, której głównym założeniem jest promocja młodej sztuki. Jego obrazy przedstawiają abstrakcyjne motywy, niekiedy przypominające sztukę origami. Najważniejsza jest jednak kolorystyka – poprzez nią wyraża chwilowy ulotny nastrój związany z nostalgią, tęsknotą, nadzieją, z optymizmem. Obrazy te oraz meble ‘take me HOME’ doskonale komponują się we wnętrzach nowoczesnych, podkreślając ich minimalizm, przestronność i jednocześnie zmysłowość.

Paweł Cabanowski

 

Paweł Cabanowski – urodził się w 1964 r w Warszawie. w latach 1979 – 1985 uczył się w PLSP im. W Gersona w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Dyplom w 1990 r. w pracowni prof. J. Tarasina, aneks z rzeźby w pracowni prof. A. Myjaka. Uprawia malarstwo, chętnie sięga po akwarele. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych i w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i zagranicą. W 2015 r. odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową- Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2018 roku był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Zbigniew Gręziak

Zbigniew Gręziak [GRE] – Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1992 r. uzyskał dyplom jako ostatni student w pracowni grafiki warsztatowej prof. Romana Artymowskiego. W czasie studiów malował w pracowni prof. Jerzego Tchórzewskiego.Zajmuje się malarstwem olejnym, malowaniem pasteli, grafiką, rysunkiem. Tworzy także w autorskiej technice olej drapany. Jest twórcą Eliptosfery – obrazu otaczającego widza ze wszystkich stron.

Więcej o artyście >>

Włodzimierz Marian Kamiński

Andrzej Kurzawski

Andrzej Kurzawski (1928 – 2012) – W latach 1945-1951 ukończył studia w PWSSP w Poznaniu w pracowniach malarskich prof. Wacława Taranczewskiego, Stanisława Szczepańskiego i Eustachego Wasilkowskiego. Dyplom z malarstwa sztalugowego i technik ściennych otrzymał w 1951 roku w pracowni prof. Wacława Taranczewskiego. Od 1949 był zatrudniony w PWSSP w Poznaniu jako asystent, adiunkt, docent, a od 1984 roku jako profesor ASP w Poznaniu. W latach 1975-1981 i 1984-1987 pełnił funkcję prodziekana Wydziału Malarstwa Grafiki i Rzeźby. W latach 1981-1984 był kierownikiem Katedry Wydziału Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Od 1951 roku brał udział w ok. 90 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatem licznych nagród artystycznych i państwowych w tym m.in. Nagród Ministra Kultury i Sztuki III, II i I stopnia, Nagrody Miasta Poznania, Nagrody Senatu ASP w Poznaniu – Scholae Bene Merito. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem za Ochronę Zabytków Województwa Poznańskiego, Złotą Odznakę ZPAP.

Maciej Kwiatkowski

Maciej Kwiatkowski (1971- ) -Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie od 1991 roku na wydziale Grafiki, od 1992 na Wydziale Malarstwa w pracowni profesora Zbigniewa Grzybowskiego. Dyplom w 1996 roku. Równolegle studia w Uniwersytecie Jagiellońskim – etnologia, dyplom w 2001 roku. Obecnie zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, projektowaniem graficznym (grafika książkowa). Współpracuje z agencjami reklamowymi i wydawnictwami w zakresie projektowania graficznego i ilustracji. Jego prace są w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Japonii i USA. Wystawy indywidualne oraz udział w pokazach zbiorowych malarstwa i fotografii w kraju i za granicą, m.in. Tokio, Nowy Jork, Miami, Budapeszt

 

Jerzy Lassota de Kaliński

 

Jerzy Lassota de Kaliński – (1946- ) Współzałożyciel Warszawskiej Grupy Malarzy „Niezależni `69”, WIA – Wolskiej Integracji Artystycznej oraz Fundacji Artbarbakan.
W 1998 r otrzymał stypendium twórcze MKiS.Brał udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i ponad 80 wystawach indywidualnych – także z grupą „Niezależni `69” w kraju i zagranicą. W latach 1963 – 67 oraz 1998-2001 wystawiał na murach warszawskiego Barbakanu; 1970 Svenska Handelsbanken – Ystad; 1973 Galeria L`Arcadia – Pisa; 1980 Gallery Picasso – Helsinki; 1981 Muzeum Woli Kontakt I – Warszawa; 1983 Essener Forum Bildender Kunstler – Essen; 1989 Galerie Cubus – Duisburg; 1990 Państwowa Galeria sztuki Kontakt III – Kalingrad; 1997 Documenta X, Stadtprogramm – Kassel; Galeria Forma& Colour – Warszawa; 1998,1999,2000 Artbarbakan – Warszawa; 2000 Gallery POSK – Londyn; 2001 Galeria Abakus, Barbakan Artbarbakan 2001 – Warszawa; 2002 Galeria Prezydenta Warszawy, Galeria Abakus, Barbakan Artbarbakan 2002 – Warszawa; 2003 Barbakan, Mellina Sztuki Artbarbakan 2003 – Warszawa; Egmond (NED), Galeria Promocyjna 2019, Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie 2019, Warszawa 2020

Więcej o artyście >>

Małgorzata Maćkowiak

Małgorzata Zofia Maćkowiak urodziła się i mieszka w Krakowie. Studiowała w pracowni prof. Jana. Szancenbacha na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki. Aktualnie 2020 roku otrzymała ponownie stypendium MKiDN. Zajmuje się malarstwem monumentalnym oraz malarstwem sztalugowym, rzeźbą, rysunkiem, ilustracją i ilustracją dla dzieci. Tworzy lalki artystyczne.

Uczestniczyła w około 100 wystawach zbiorowych w Polsce, Japonii, Szwajcarii, Niemczech , Austrii, Francji , Słowenii, Ukrainie, USA i Wlk. Brytanii. Uczestniczyła w wystawach organizowanych przez ZPAP,. a także w kilkudziesięciu wystawach poplenerowych w całej Polsce , Mołdawii , Ukrainie
Litwie i Węgrzech .
Realizowała kilkanaście projektów artystycznych w przestrzeni parkowej w Polsce i Czechach oraz Ukrainie.
Artysta rezydent w roku 2008 – międzynarodowy projekt artystyczny Meeting In Zdonov.
W 2012 roku reprezentowała Polskę w międzynarodowym projekcie Artcamp 2012 w Toyama w Japonii oraz w 2015 w Art camp w Takaoka Japonia.
2018 rok uczestniczyła w Międzynarodowym Sympozjum w Czeskim Krumlowie w Egon Schiele Art Centrum.

Wystawy indywidualne w Polsce między innymi w Krakowie, Warszawie, Kazimierzu nad Wisłą, Zakopanym, Rybniku, Jastrzebiu Zdroju , Bielsku Białej , Katowicach , Kielcach czy Nowej Soli  oraz za granicą  Wlk Brytanii, w USA , Ukrainie.

Prace w zbiorach prywatnych w kraju i zagranicą

Adam Marczyński

Adam Marczyński (1908 – 1985) – Urodził się w 1908r., zmarł nagle w 1985r. Ukończył studia malarskie na krakowskiej ASP w 1936 r., a następnie w 1945 podjął pracę pedagogiczną, którą kontynuował do 1979 w krakowskiej ASP.
Przed wojną należał do Grupy Krakowskiej i brał udział w jej reaktywowaniu w 1957 r. Był przedstawicielem krak/wskiej awangardy, znanym jest jako malarz, grafik i rysownik.

Irena Stawińska

Irena Stawińska (1936- ) – Polska malarka urodzona w 1936 roku w Warszawie. Artystka ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie u prof. Michała Byliny na wydziale malarstwa sztalugowego w 1965 r. Zaczęła malować i odnosić sukcesy jeszcze podczas studiów zwłaszcza na wyjazdach zagranicznych do Włoch i Francji. Obecnie przebywa w Montrealu.

Sobociński

XX wiek – brak bliższych informacji o tym artyście. 

Viola Tycz

Viola Tycz (1973- ) – Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Wykładowczyni w Wyższej Szkole Fotograficznej – w pracowni multimediów i wideo. Pierwsza polska stypendystka Fundacji Joana Miró/Hiszpania, gdzie w 2003 roku miała indywidualną wystawę „Puzzle4you”. Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Współczesnego we Wrocławiu, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Międzynarodowego Triennale Grafiki. W 2014 r. obrazy artystki były licytowane na aukcji w Domu Aukcyjnym Christie’s w Londynie.

Natalia Witkowska-Finch

Natalia Witkowska-Finch (1935-2012) – Natalia Witkowska-Finch zmarła w wieku 76 lat. Natalia urodziła się w Polsce, ale wyemigrowałaprzez Francje do Stanów Zjednoczonych. Jej Ojciec zginął w Katyniu, zamordowany przez wojska sowieckie w zbrodni katyńskiej w 1940 r. W 1974 r.wyszła za mąż za amerykańskiego muzyka Boba Fincha. Natalia Witkowska-Finch była znakomitym malarzem, której obrazy były prezentowane przed jej emigracją już Cetralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Warszawie. Jej obrazy wystawiane były na Festiwalu Sztuki Polskiej w Los Angeles w 2003 r., A także na Festiwalu Kultury Mayor w Jalisco w Meksyku w 2004 r. Po śmierci jej obrazy zostały przekazane do muzeum narodowego im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Zielińska

XX wiek – brak bliższych informacji o tej artystce

Cresta Social Messenger