Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie (www.zamek.szczecin.pl) mieści dziś muzeum i galerie, w których oprócz ekspozycji stałych organizowanych jest każdego roku około 40 wystaw prezentujących sztukę artystów z kraju i zagranicy.

Dzięki kontaktom z polskimi i zagranicznymi muzeami, archiwami, galeriami sztuki oraz środowiskami twórczymi, prezentowane w Zamku wystawy to nierzadko okazje do obejrzenia dzieł najwybitniejszych twórców lub wyjątkowych kolekcji z kraju i z zagranicy. W salach zamkowych można już było oglądać grafiki Pabla Picassa i Marca Chagalla, dzieła surrealistów: Maxa Ernsta, Joana Mirò i Salvadora Dali, a z prac polskich artystów współczesnych m.in. Franciszka Starowieyskiego, Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Magdaleny Abakanowicz.

W tym doborowym towarzystwie znaleźli się Niezależni’69, których wystawa zorganizowana we współpracy ze Skarbnicą Sztuki miała miejsce w czerwcu 2019 roku. W ten sposób, celebrując 50-lecie działalności malarzy związanych tą oryginalną inicjatywą, uczczono fakt, że to właśnie w Szczecinie Jerzy Lassota de Kaliński, Mirosław Długosz „Miron” i Romuald Dąbrowski „Naldek” powołali grupę do życia oraz rocznicę pierwszej wspólnej wystawy ich prac w prestiżowej placówce promocji polskiej kultury.

Cresta Social Messenger