Jan Naliwajko


Złotowłosy uwodziciel w świecie wielkiej sztuki, czyli Jan Naliwajko i Salvador Dali!

Jan Naliwajko i Salvador Dali

Fundacja Skarbnica Sztuki ma w swojej kolekcji dzieła artysty, który zauroczył największego surrealistę i ekscentryka XX wieku, czyli samego Salvadora Dalego oraz jego równie nieprzeciętną żonę Galę. 

Jan Naliwajko pochodził z polskiej rodziny, zamieszkałej na Litwie. Urodził się w 1938 r.  w Wilnie. Tam też uczył się w szkole artystycznej i z powodzeniem wystawiał swoje prace. 

Do Warszawy przybył, niedługo po tym, jak pierwszy Barbakańczyk Zbigniew Kupczyński, rozwiesił swoje obrazy na murach Starego Miasta. Naliwajko dołączył do niego i szybko stał się jednym z ulubieńców publiczności, szczególnie płci pięknej.

Jego znajomi, dobrze pamiętają, że na Barbakanie i nie tylko, robił furorę wśród kobiet swoją niezwykłą urodą cherubina (nieco wyrośniętego, gdyż miał ok. 190 wzrostu), oraz wielkim urokiem osobistym. Podobno byli tacy, którzy przychodzili na Barbakan, mając nadzieje na poznanie urodziwych pań, które zawsze tłumnie kręciły się przy Naliwajce.

Salvador Dali 1967 - Jan Naliwajko

Dzięki swojemu talentowi artystycznemu, ale także (a być może głównie dzięki temu) anielskiemu urokowi i urodzie, zawarł znajomość, o której większość mogła tylko pomarzyć. W drugiej połowie lat 60. poznał, bowiem, najpierw Galę a potem samego Salvadora Dalego. Nie wiadomo jak dokładnie doszło do ich spotkania, jednak zniewalający kobiety czar młodego Naliwajki i powszechnie znana skłonność Gali do młodych, przystojnych chłopców na pewno nie utrudniły ich relacji. Państwo Dali byli na tyle zainteresowani polskim malarzem i jego sztuką, że dwukrotnie zorganizowali mu wystawę w Paryżu.

Znajomość ta niewątpliwe odegrała ważną rolę w jego artystycznym życiu. W twórczości Naliwajki obok wątków fantastycznych, symbolicznych i erotycznych, wielokrotnie pojawiał się portret wielkiego surrealisty oraz jego żony.

Naliwajko po zakończeniu przygody z murami Barbakanu, wyjechał do Szwecji, gdzie mieszkał na farmie i tworzył aż do śmierci w 2017 r.

Agnieszka Stróżyk,

historyk sztuki, autorka artykułów o grupie Niezależni oraz Pierwszych Barbakańczykach

 

Jeśli ktoś z Państwa posiada jakieś informacje o szczegółach z życia Jana Naliwajki (lub innych Barbakańczyków: Zbigniew Kupczyński, Waldemar Smolarek, Władysław Popielarczyk, Jacek Mieliwodzki i inni.) lub zdjęcia ich prac, bardzo proszę o kontakt: agnieszka.laudan@vp.pl

Fundacja Skarbnica Sztuki gromadzi dzieła Barbakańczyków. W przypadku chęci sprzedaży prosimy o KONTAKT

Galeria - zbiory Fundacji Skarbnica Sztuki

Jeśli ktoś z Państwa posiada jakieś informacje o szczegółach z życia Jana Naliwajki (lub innych Barbakańczyków: Zbigniew Kupczyński, Waldemar Smolarek, Władysław Popielarczyk, Jacek Mieliwodzki i inni.) lub zdjęcia ich prac, bardzo proszę o kontakt: agnieszka.laudan@vp.pl

Fundacja Skarbnica Sztuki gromadzi dzieła Barbakańczyków. W przypadku chęci sprzedaży prosimy o KONTAKT

Nota biograficzna:
Urodził się w 1938 r. w Wilnie, gdzie studiował na uczelni artystycznej. Potem wystawiał m.in. w Rydze i w Moskwie. 
Na początku lat 60. przybył do Warszawy, gdzie już od pierwszego sezonu 1961 r. aż do roku 1967 r. prezentował swojego prace na murach warszawskiego Barbakanu. Były to niezwykle barwne obrazy olejne, przecięte po środku i pozszywane złotym sznurkiem. Po zakończeniu wystaw wyprowadził się do Szwecji, gdzie mieszkał aż do śmierci w 2017 r.. Odniósł tam duży sukces i zyskał uznanie dla swojej twórczości.

W latach 60. poznał jednego z najsławniejszych artystów XX w. Salvadora Daliego. Był on bardzo zainteresowany sztuką młodego malarza i dwukrotnie zorganizował mu wystawę.

Jan Naliwajko zajmował się malarstwem, grafiką i rzeźbą, uprawiał także techniki mieszane, stosując m.in. żywice, metalowe płyty oraz plexi.

Prace artysty odznaczają się niezwykłym bogactwem intensywnych i znakomicie zharmonizowanych barw. W jego twórczości wątki abstrakcyjne, przeplatają się ze sztuka figuratywną. Tematyka obrazów jest bardzo różnorodna, zaczynając od martwych natur, portretów, scen rodzajowych czy pejzaży aż po prace inspirowane wojną i religią. W jego sztuce pojawiają się także wątki fantastyczne, symboliczne i erotyczne. Twórczość Naliwajki była wystawiana m.in. we Francji, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.

Cresta Social Messenger