Historia zatoczyła koło - relacja z wernisażu wystawy Bibuła czyli WOLNOŚĆ

bibuła prl dokumenty wystawa

16 listopada w galerii Fundacji Skarbnica Sztuki odbył się wernisaż wystawy „Bibuła czyli Wolność„.

Nikt nie spodziewał się, że właśnie tego dnia i w tym miejscu historia zatoczy koło!

Pośród prezentowanych druków i podziemnej prasy, Jerzy Lassota wypatrzył  Most z lutego 1985 roku. Po otwarciu gazety, zobaczył wiersz „Stan Wojenny na całym terytorium” podpisany R. Bos. 

Pod tym pseudonimem do Mostu pisał nieżyjący już  przyjaciel Jerzego –  poeta Ryszard Sobieszczański. Dodatkowo  MOST był wydawany przez kolejnego przyjaciela Lassoty, czyli Macieja Łukasiewicza, także już nieżyjącego. 

Znalezienie prasy z drugiego obiegu, która była wydawana przez przyjaciela oraz w której publikował wiersze kolejny przyjaciel nie czyni jeszcze tej historii wyjątkową. Brakującym elementem do tego, aby powiedzieć, że historia zatoczyła koło jest fakt, że wiersz dedykowany jest córce Lassoty i powstał na podstawie autentycznej rozmowy, którą poeta przeprowadził z 6 letnią wówczas Moniką.

Warto jest dodać, że zarówno Ryszard Sobieszczański jak i Maciej Łukasiewicz przyjaźnili się z wieloma artystami związanymi zarówno z Fundacją Artbarbakan jak i Skarbnicą Sztuki, co czyni tę historię jeszcze bardziej wyjątkową (tekst Macieja Łukasiewicza „Od Barbakanu do Barbakanu” z katalogu Artbarbakan’98).

Zapraszamy do przeczytania wiersza i obejrzenia zdjęć

Wystawę można oglądać
do 13 grudnia 2021
po wcześniejszym kontakcie z Fundacją

wystawa dokumenty prl bibuła
wystawa dokumenty prl bibuła
wystawa dokumenty prl bibuła
wystawa dokumenty prl bibuła

Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach
programu „Patriotyzm Jutra”.

Cresta Social Messenger