Zdzisław Lachur

Zdzisław Lachur — Ojciec polskiego filmu rysunkowego

Zdzisław Lachur

Gdyby nie On, nasze dzieciństwo byłoby o wiele smutniejsze… Bo jak wyobrazić sobie starą dobrą „Dobranockę” bez Bolka i Lolka, Reksia czy dzielnego kucharza Bartłomieja Bartolini herbu Zielona Pietruszka?

Wielkimi krokami zbliża się wystawa malarstwa Zdzisława Lachura w Zespole Synagogalnym we Włodawie. Ponieważ był to artysta wielu talentów, warto przypomnieć jego osiągnięcia dla polskiej kultury filmowej. 

Pomysł tworzenia bajek dla dzieci zrodził się w jego głowie, kiedy był 18-letnim młodzieńcem i z zachwytem oglądał amerykańską wersję „Królewny Śnieżki”. Ponieważ od zawsze był człowiekiem czynu w 1947 r., wraz z kilkoma innymi wizjonerami (m.in. bratem Maciejem) powołał do życia Eksperymentalne Studio Filmów Rysunkowych w Katowicach. 

Przez krótki czas urzędowali w willi Boda w Wiśle, a ostatecznie siedziba wytwórni została przeniesiona do Bielska-Białej, gdzie istnieje do dziś. Lachur został jej pierwszym dyrektorem (do 1952 r.) i nazywano go ojcem polskiego filmu rysunkowego. Jego wizjonerskie podejście podobno tak wpływało na pracowników, że nie protestowali nawet kilka miesięcy bez wypłaty! Spod jego skrzydeł wyszło wielu wybitnych twórców filmu animowanego m.in. Witold Giersz, Władysław Nehrebecki oraz Leszek Kałuża (który potem przeniósł się do Stanów Zjednoczonych, gdzie zrobił karierę w najlepszych wytwórniach, m.in. w Paramount i Hanna-Barbera). 

Lachur był reżyserem, scenarzystą oraz kierownikiem artystycznym. Pracował przy kilkunastu kreskówkach m.in. „O Heniu i Leniu”, „Wagary”, czy „Wilki i Niedźwiadki” . Jego debiut reżyserski i jednocześnie pierwszy film, który zrealizowano w wytwórni, nie był typową produkcją dla dzieci. „Czy to był sen?”, powstał w 1948 r. a jego scenariusz oparty został na traumatycznych wspomnieniach Lachura z czasów okupacji. Dzięki pomysłom i determinacji artysty z czasem zorganizowała się grupa ludzi, której zawdzięczamy niezapomniane bajki m.in. „Bolek i Lolek”, „Reksio” czy „Porwanie Baltazara Gąbki”. Niestety konflikt z podległą rządowi jednostką kinematografii, doprowadził do odejścia Lachura z filmu, a jego nazwisko usunięto z kilku czołówek.

Zdzisław Lachur Kadr z kreskówki Reksio

Agnieszka Stróżyk -historyk sztuki, autorka artykułów o grupie Niezależni oraz Pierwszych Barbakańczykach

 

Zainteresowała Cię sylwetka tego artysty? Przeczytaj więcej o Zdzisławie Lachurze >>>

Wielkimi krokami zbliża się wystawa malarstwa Zdzisława Lachura w Zespole Synagogalnym we Włodawie. Ponieważ był to artysta wielu talentów, warto przypomnieć jego osiągnięcia dla polskiej kultury filmowej.

Piątek, 18 września 2020 o 15:00
Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie

Link do wydarzenia>>>

 

 

Cresta Social Messenger