Tadeusz Chyła – ur. 31 października 1933 roku w Sopocie, zm. 23 lutego 2014 r. w Warszawie. Polski malarz, piosenkarz, kompozytor i gitarzysta. Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni J. Studnickiego i J. Żuławskiego.
Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografie. Pejzaże i martwa natura były głównym tematem jego prac malarskich. Dyplom uzyskał w 1961 roku.
W latach 1959-61 projektował elewacje domów i mozaiki w Trójmieście. W roku 1961 i 1963 uczestniczył w wystawach okręgowych Gdańskiego BWA. Jego prace zostały zakupione przez Polskie Linie Oceaniczne. W 1962 r. odbyła się jego indywidualna wystawa w klubie studenckim „ŻAK”.
Jako autor i wykonawca kabaretowy debiutował na scenie teatru studenckiego Bim-Bom w Gdańsku w 1954 r. Bim-Bom wywarł duży wpływ na estradę nie tylko w Polsce. Grali w nim m.in. Zbigniew Cybulski, Bogumił Kobiela i Jerzy Afanasjew, Jacek Fedorowicz.
Tadeusz Chyła współtworzył teksty, komponował muzykę, projektował scenografię i śpiewał ballady. W 1962 roku założył swój własny kabaret „To Tu”, z którym zdobył nagrodę specjalną na II Festiwalu w Opolu (1964). W 1957 roku podjął współpracę z jedną z najbardziej popularnych ówczesnych audycji radiowych – „Podwieczorek przy mikrofonie”. Wówczas trafił na teksty Andrzeja Waligórskiego, skomponował do nich muzykę i tak powstały kultowe ballady, w tym cykl o kniaziu Dreptaku. W 1967 roku wydał pierwsza płytę z 13 utworami.
W latach 1968-70 tworzył i występował w „Silnej Grupie pod Wezwaniem” oraz kabarecie „Wagabunda”. Jego dorobek kompozytorski to muzyka do ponad setki ballad. Najbardziej z nich znane to: „Ballada o Cysorzu” (tekst A. Waligórski), „Apoteoza” (tekst A. Waligórski) „Ballada o mumiach” (tekst A. Waligórski), „Być dziewczyną” (tekst K. Grześkowiak), „Pastuszek i gęsi (Mariolla)” (tekst R. Sadowski), „Pochód świętych”, „Sen psa” (tekst K. I. Gałczyński), „Złota kareta” (tekst B. Kobiela i S. Mrożek). Artysta występował na estradach m.in. w Rosji, w Niemczech, we Włoszech i w Austrii.
Pojawił się również w filmach: „Do widzenia, do jutra” (1960, reż. Janusz Morgenstern), „Małżeństwo z rozsądku” (1966, reż. Stanisław Bareja), „Milion za Laurę” (1971, reż. Hieronim Przybył).
Malarstwo Tadeusza Chyły stanowi barwne uzupełnienie jego bogatej i wielowymiarowej, artystycznej biografii. Aby zapoznać się z jego twórczością, skorzystajcie z zamieszczonego linku na nasz dysk Google: https://drive.google.com/malarstwo Tadeusza Chyły
NAGRODY:
1962 II nagroda na I Przeglądzie Piosenki Studenckiej w Częstochowie,
1963 dwa wyróżnienia na I Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,
1964 I nagroda na Przeglądzie Teatrów Satyrycznych w Olsztynie,
1964 I nagroda specjalna na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,
1965 II nagroda na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,
1966 II nagroda na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,
1969 Nagroda Dziennikarzy na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu,
1971 „Złota Szpilka” – specjalna nagroda redakcji „Szpilki”.
Odznaczenia:
1970 medal „Za Zasługi Dla Kultury Studenckiej”,
2006 medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tadeusz Chyła jest postacią niezwykle ważną dla Skarbnicy Sztuki, bowiem od kolekcji jego obrazów rozpoczęła się historia fundacji. Na wystawie jego malarstwa zorganizowanej w 2017 roku, Ewa i Paweł Boguta poinformowali zgromadzonych, że zakładają Skarbnicę Sztuki i zakreślili cele, które przedstawiamy w dziale FUNDACJA/MISJA I CELE (www.skarbnicasztuki.com/misja-i-cele/).