Tadeusz Chyła (1933-2014), znany najlepiej jako autor i wykonawca kabaretowych piosenek, z wykształcenia był malarzem.
Studiował na Wydziale Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku w pracowni J. Studnickiego i J. Żuławskiego. Dyplom uzyskał w 1961 roku. Uprawiał malarstwo sztalugowe, ścienne i scenografię. Pejzaże i martwa natura były głównym tematem jego obrazów, choć nieobce były mu także akt, czy iście baśniowe ilustracje, inspirowane powieścią Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”.
Niniejszy materiał uzupełnia wystawę zorganizowaną w sierpniu 2019 roku na Barbakanie przez Fundację „Skarbnica Sztuki” we współpracy z Fundacją „Artbarbakan”. Tematem slajdowiska jest pejzaż, malowany przez Tadeusza Chyłę – jak na twórcę hołdującego koloryzmowi przystało – bez nadmiaru szczegółów, ale za to bogatą paletą barw.
Koloryzm, jak podaje Encyklopedia PWN, to „tendencja polegająca na akcentowaniu koloru w kompozycji malarskiej przy jednoczesnym osłabieniu znaczenia formy i linii (…) wystąpił po raz pierwszy w twórczości impresjonistów, potem w kierunkach postimpresjonistycznych. Koloryzm polski, kierunek w malarstwie polskim lat 30. XX w. (…) charakteryzuje go akcentowanie koloru w kompozycji malarskiej oraz traktowanie obrazu jako „rozmalowanej powierzchni płótna”; dominująca tematyka: pejzaż, martwa natura i studium portretowe.”
Większość prezentowanych obrazów należy do kolekcji Skarbnicy Sztuki, tytułowy (wykorzystano jedynie fragment), jest własnością żony artysty.