Stefan Wiesław Fiszbach

BIOGRAFIA ARTYSTY:


Stefan Wiesław Fiszbach pochodzi z Tomaszowa Mazowieckiego. W tym mieście rozpoczął edukację i karierę sportową, jako zawodnik mistrzowskiej drużyny piłki siatkowej i członek młodzieżowej kadry Polski. 38 lat życia artysty związane jest Berlinem, gdzie ma swoją pracownię i od ponad 14 lat prowadzi Kunstwerstatt NaKole. Pierwsze doświadczenia rysunkowe i malarskie zdobywał już we wczesnym dzieciństwa, jako uczestnik MDK, w ślad za czym przyszły nagrody w konkursach międzynarodowych UNESCO w Delhi i Londynie.

Od 1974r. nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz trener judo. Na tym terenie prowadził także gospodarstwo rolnicze. W Berlinie posiadał firmę realizującą projekty wystroju wnętrz, wykonywał m.in. prace rekonstrukcyjne zabytkowych budowli kościelnych. Od 2005r. w klimatycznej Galerii NaKole wystawia swoje prace, jak i zaprzyjaźnionych artystów z Niemiec i Polski; był pomysłodawcą i realizatorem projektu Moje Miasto, cyklu wystaw fotografii, rysunku i malarstwa. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, SAIE w Szczecinie oraz założyciel Europejskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Kulturalnych NaKole, brał udział w wystawach – Dwa spojrzenia – „Zwei Augenblicken” w Łodzi-w Galerii Na Piętrze, w Warszawie – w Galerii Wolnego Słowa oraz w Pałacyku Knothe w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim.

Uczestnik wielu wystaw zbiorowych na terenie Niemiec, min. w Berlinie, Luckow, Penkun, Strasburgu. Jest autorem szeregu wystaw indywidualnych w Berlinie, Strasburgu, Monachium i w Polsce – Szczecin, Łódź, Warszawa, Olsztyn, Gdańsk, Tomaszów Mazowiecki. Tylko w roku 2016r. miało miejsce kilkanaście wystaw indywidualnych: Tomaszów Mazowiecki – Galeria Arkady, Galeria w Ratuszu, Kościół ewangelicki Św. Trójcy, Spała – Galeria Prezydent, Galeria Champion w COS OPO, Inowłódz-Zamek Kazimierza Wielkiego, Głowno – Galeria Bank& DM, Łódź-Galeria Na Piętrze, Galeria A ,Olsztyn/Gietrzwałd – Galeria Stare Miasto, Gdańsk AWF – OPO, Berlin- Ratusz Reinickendorf, Columbiahalle, Galeria NaKole, Humboldt Uniwersytet. Ze względu na przeszłość sportową, tematyka związana z tą dziedziną jest Fiszbachowi bliska, dlatego nie dziwi, że ma w swoim dorobku obrazy o tej tematyce, składające się na cykl pt.„Sport jest sztuką”.

Od ponad czterech lat zainteresowanie artysty skierowane jest ku sprawom społecznym, co można dostrzec w obrazach, które powstają w atelier, jak i w pracach rysunkowych, rejestrowanych w pobliskim Goerlitzer Park, którego nazwę nosi cykl grafik. Zafascynowany teorią strun kosmicznych, rozczytujący się w Lemie, próbuje określić i odnaleźć własne wymiary. Człowiek, jako cząstka kosmosu podlega obowiązującym prawom fizyki kwantowej, co od dawna pozostaje w sferze zainteresowań naukowych artysty. Efektem pracy artystycznej jest kolekcja malarstwa i grafiki zatytułowana „ Dimensionen.” Stefan Wiesław Fiszbach w 2017r. odebrał zaszczytny tytuł Najlepszy z Najlepszych, przyznany przez MSZ, Wydział Konsularny RP i Radę Polską w Berlinie, będący ukoronowaniem jego działalności artystycznej.

GALERIA PRAC:

<!–

Cresta Social Messenger