Wystawę zatytułowaną „Popielarczyk – kontynuacja” Skarbnica Sztuki przygotowuje na festiwal WarsawByArt 2019.

Władysław Popielarczyk (1925-1987), był przede wszystkim malarzem, ale swoją twórczą ekspresję realizował także pisząc wiersze, a nawet układając piosenki. Śpiewanie piosenek i recytowanie autorskich wierszy weszło do rytuału osławionych imprez, w jakie artysta zamieniał wystawy organizowane we własnym mieszkaniu, przy Piwnej 5, na Starym Mieście w Warszawie.

Barwny-Popielarczyk-do-sieci_z-córkami-na-Piwnej-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1-1.jpg
Władysław Popielarczyk z rodziną na Piwnej w Warszawie (lata 70.). Zdjęcie pochodzi z archiwum rodzinnego.

Przy Działdowskiej nie odtworzymy ani atmosfery tamtych lat, ani klimatu wydarzeń. Pokażemy jednak przekrój przez twórczość artysty. A ponieważ doskonale wiemy, że tradycje uprawiania sztuki są w jego rodzinie kontynuowane, przedstawimy także prace jednej z córek malarza – Barbary Popielarczyk-Daszewskiej, która zajmuje się haftem, maluje i tworzy grafiki oraz wnuczki, także malarki – Dominiki Daszewskiej.

Tkanina autorstwa córki - Barbary Popielarczyk-Daszewskiej
Obraz pędzla wnuczki - Dominiki Daszewskiej

Aby dopełnić obrazu osobowości Władysława Popielarczyka, prezentujemy "z wyobraźni" - jeden z wierszy jego autorstwa, poniżej zaś, kilka obrazów, wybranych spośród tych, które będziecie mogli obejrzeć na wystawie.

Wystawę „Popielarczyk – kontynuacja” rozpoczniemy wernisażem w dniu 22 września 2019 o godz. 16:00, w Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki, przy Działdowskiej 8A w Warszawie.

Cresta Social Messenger