We wspaniałej scenerii Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich, 20 września 2019 w godz. 11:00-13:00 odbył się panel pod hasłem „Collecting as a National Matter”.

Od gości ze Szwajcarii i Belgii popłynął pozytywny przekaz na temat relacji państwo (podmioty publiczne) – galerie sztuki – artyści – publiczność (również w znaczeniach istotnych dla businessu i edukacji). Z polskiej strony pojawił się obraz raczej smutny – braku dobrych praktyk i sprzyjającej ich rozwojowi struktury. Aż żal, że nikt z naszego MKiDN nie przyjął zaproszenia, bo tak obawy, pretensje i troski zostały wylane na głowę Bogu ducha winnej przedstawicielki PKO Banku Polskiego, zajmującej się m.in. skromną kolekcją sztuki polskiej zgromadzoną przez tę instytucję, niestety niedostępną dla szerokiej publiczności.

 

Debatę moderowała Katarzyna Haber, inicjatorka i kurator festiwalu WarsawByArt.

Uczestnicy:

  • Yves Fischer – z-ca szefa Federalnego Urzędu Kultury Szwajcarii (FOC)
  • Bénédicte Bouton – dyrektor i kurator kolekcji dzieł sztuki w Belfius Banque et Assurance z Belgii
  • Paweł Kowalewski – artysta, ikona polskiej sztuki lat 80. XX w. i kolekcjoner
  • Krzysztof Musiał – wybitny polski kolekcjoner, businessman i mecenas sztuki
  • Lidia Stefanowska – Dyrektor Zbiorów Bankowych PKO Banku Polskiego

*

Gpospodarza panelu, czyli Muzeum Łazienki Królewskie reprezentowała Marianna Otmianowska – z-ca dyrektora Muzeum, która zwróciła uwagę na rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego dla rozwoju narodowych kolekcji dzieł sztuki w Polsce. 

Miejscem  debaty była sala ozdobiona malowidłami J.B. Plerscha, najwybitniejszego malarza i dekoratora epoki stanisławowskiej.

I my tam byliśmy, miód i wino… – dosłownie, jak w bajce :)

Cresta Social Messenger