Jerzy Świątkowski pochodzi z Grudziądza (ur. 1942), ale mieszka i tworzy w Warszawie. Malarz, poeta, dziennikarza tak pisał o artystach epoki PRL-u i ich losach po przełomie ustrojowym w Polsce (https://galeria-quantum.pl/2017/07/10/kaskaderzy-literatury-i-malarstwa-polskiego-oraz-kruki-jerzy-swiatkowski-galeria-022-dom-artysty-plastyka-02-03-2017-15-03-2017/; marzec 2017 r), komentując wystawę swoich prac w Galerii 022, w Domu Artysty Plastyka przy Mazowieckiej 11A w Warszawie: „(…) przyszło im żyć i tworzyć w Polsce, która akurat wtedy stanowiła piekielny, dymiący smołą tygiel nieustannych przemian polityczno – gospodarczych, który wymuszał okrutną selekcję artystów, którzy mieli ciut za dużo fantazji i wyobraźni. W tej kasacji za dużego pogłowia mądrali i ludzi niepotrzebnych pomagały kruki… Nadgorliwe kruki i politycy, którzy m.in. nakazywali artystom zbierać butelki, bo zgodnie uznali, że ci są zbędni.

Znając opinię artysty o wydarzeniach minionego stulecia, które sprawiły, że losami artystów rządzą nie przywileje wynikające z administracyjnego namaszczenia, ale rynek, rodzi się pytanie czy kolaż zatytułowany „Matka Boska ” jest krytyką komercjalizującej się rzeczywistości, czy wyrazem rozczarowania przemianami, w wyniku których zmieniają się wartości, nierzadko radykalnie?

Rozstrzygnijcie, póki co sami. Zaś możliwość bliższego poznania artysty i jego sztuki stworzymy już wkrótce, wystawiając barwne, nasycone emocjami prace Jerzego Świątkowskiego w Galerii Skarbnicy Sztuki na przełomie stycznia i lutego 2020. O szczegółach będziemy informować już wkrótce.

Cresta Social Messenger