Rodzinnym miastem Jerzego Świątkowskiego jest Grudziądz, gdzie urodził się w 1942 roku. Życiem i twórczością związany jest jednak z Warszawą. Jest człowiekiem wielu talentów – maluje, tworzy grafiki i poezję, pisze.

Artysta zawsze podkreśla swoją niezależność i krytyczny, jeśli nie sarkastyczny stosunek do rzeczywistości, niejako – w sprzeczności z barwnym światem jego obrazów i rysunków. Był aktywnym członkiem stowarzyszeń zawodowych i twórczych. Przede wszystkim ZPAP, a także Stowarzyszenia „Świat”, Związku Twórczego Pisarzy Polskich oraz Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Poddanie oceny sztuki po 1990 roku li tylko mechanizmom rynkowym ocenia nader krytycznie, czemu daje wyraz w licznych rysunkach poświęconych tematowi Okrągłego Stołu.

Kiedy stworzył i prezentował na wystawie w 2017 roku wizerunki Edwarda Stachury, Ryszarda Milczewskiego – Bruno, Zygmunta Trziszki, Stanisława Grochowiaka, Zbigniewa Jerzyny, Marka Hłaski, Barbary Sadowskiej, Jarosława „Jurry” Zielińskiego, Rafała Wojaczka, Eugeniusza Geno Małkowskiego, Janusza Żernickiego i innych – tłumaczył: „…przyszło im żyć i tworzyć w Polsce, która akurat wtedy stanowiła piekielny, dymiący smołą tygiel nieustannych przemian polityczno – gospodarczych, który wymuszał okrutną selekcję artystów, którzy mieli ciut za dużo fantazji i wyobraźni. W tej kasacji za dużego pogłowia mądrali i ludzi niepotrzebnych pomagały kruki… Nadgorliwe kruki i politycy, którzy m.in. nakazywali artystom zbierać butelki, bo zgodnie uznali, że ci są zbędni”.

Ponad 20 razy wystawiał swoje prace indywidualnie (m.in. w warszawskich galeriach „Zapiecek”, czy „Forma&Colour”) oraz uczestniczył w ponad 60 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Wielokrotnie nagradzany związał się ostatnio ze Skarbnicą Sztuki, która przygotowuje w 2020 roku dwie wystawy jego prac – we własnej Galerii przy Działdowskiej 8A w Warszawie na Woli oraz – jesienią – w rodzinnym mieście artysty.

Jego prace z zasobów fundacji zamieszczamy sukcesywnie na naszym dysku Google. Korzystając z podanych linków można zapoznać się bliżej z jego twórczością.

Jerzy Świątkowski – linoryty: https://drive.google.com/Jerzy Świątkowski – linoryty

Jerzy Świątkowski – pastele: https://drive.google.com/Jerzy Świątkowski – pastele

Jerzy Świątkowski – obrazy olejne: https://drive.google.com/Jerzy Świątkowski – oleje

Cresta Social Messenger