Początki Grupy Niezależni‘69 w Legendarnej Kawiarni Parkowa

Fundacja Skarbnica Sztuki od samego początku, promuje twórczość grupy Niezależni’69 oraz innych malarzy wystawiających na Barbakanie. Z ich historią wiąże się wiele fascynujących wydarzeń, zabawnych anegdot oraz niezapomnianych miejsc. Jedną z nich była ich działalność w legendarnej Kawiarni Parkowej w Świnoujściu. 

Latem 1968 r. Romuald Dąbrowski – Naldek, wpadł na pomysł, aby wyjechać do Świnoujścia. Bardzo logicznie wydedukował, iż kursuje tam prom między Polską a Szwecją, oznaczający wielu zagranicznych turystów (znaczy się potencjalnych nabywców dzieł malarskich).

Dla Świnoujścia był to okres prężnego rozwoju, m.in. branży turystycznej i rozrywkowej. Ponieważ od 1966 r. w sierpniu odbywał się tam Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej (FAMA), w kawiarni Parkowa, usytułowanej w pozostałościach dawnego Domu Zdrojowego, przesiadywali i prezentowali swoje talenty ówcześni młodzi artyści.

Występowali tam wówczas piosenkarze, będący teraz sławami polskiej sceny muzycznej jak np. Marek Grechuta, Zbigniew Wodecki, Czesław Niemen, Helena Majdaniec czy Skaldowie. Wodecki został tam zauważony przez Andrzeja Wasylewskiego z Radia Kraków, gdy śpiewał “Everybody Love Somebody Sometimes”. Zaproponował mu występ w programie, a co było dalej to już wszyscy wiemy.

Naldek zwerbował, więc Mirosława Długosza – Mirona oraz Marka Kotlińskiego – Rao, zapakowali pędzle i wyruszyli nad morze. Malowali tam obrazy i wystawiali je w Parkowej, jako grupa Barbakan. Artyści mieli wynajętą swoją własną ścianę w tejże kawiarni. W kolejnym sezonie dołączył do nich Jerzy Lassota i założona została grupa Niezależni. Warto też dodać, że w kawiarni Parkowa, młodzi malarze nie tylko wystawiali, ale też spędzali dużo czasu w celach towarzyskich, ponieważ zbierała tam się cała artystyczna śmietanka. Współpraca układał się na tyle dobrze, że potrwała kilka sezonów.

Parkowa składała się z dużej kawiarni, na świeżym powietrzu, ale zadaszonej oraz z niewielkiej muszli koncertowej, przed którą znajdował się duży pusty plac na ok. 100 osób. Można tam było potańczyć lub po prostu posłuchać koncertu. Wszystko to otoczone piękną zielenią. Niestety miejsce z tak bogatą artystyczną historią zostało zburzone w 2012 r.

 

 

Występ Czesława Niemena w kawiarni Parkowa. (fot. Andrzej Ryfczyński ), w tle obrazy Niezależnych

Występ Czesława Niemena w kawiarni Parkowa. (fot. Andrzej Ryfczyński ), w tle obrazy Niezależnych) – Zdjęcie pochodzi z artykułu: Sławomir Orlik, Parkowa zrównana z ziemią. Zobacz film!, www.iswinoujscie.pl, 2012-09-13.

Agnieszka Stróżyk -historyk sztuki, autorka artykułów o grupie Niezależni oraz Pierwszych Barbakańczykach

Cresta Social Messenger