Zaczęliśmy od rysunków Jerzego Lassoty de Kalińskiego. Niskie ceny wyjściowe i kilka dni na licytację, to dobra oferta, bo obejmuje autentyczne prace artysty wciąż aktywnego i twórczego.

Obok Lassoty na naszym kanale sprzedażowym (allegro.pl/uzytkownik/skarbnicasztuki) pojawią się także drzeworyty Wilka (Wilhelma) Osseckiego, litografie Mirona oraz prace Jerzego Świątkowskiego.

Dlaczego grafiki – rysunki, drzeworyty, litografie? Właśnie dlatego, że wychodzimy naprzeciw możliwościom i oczekiwaniom początkujących kolekcjonerów oraz wszystkich miłośników sztuki, którzy nade wszystko cenią autentyczność, a na zakup dzieł takich sław jak Salwadore Dali, po prostu ich nie stać.

Zwróćcie przy tym uwagę na fakt, że np. linoryty Mirona są ponumerowane i podpisane przez artystę. Podpis artysty poprzedza zawsze skrót imp. l., wywodzący się od łacińskiego sformułowania impressit, czyli – w tym wypadku – „wytłoczony przez”.

Miron, „Zdjęcie z przeznaczenia”, 1979 rok (linoryt z kolekcji Skarbnicy Sztuki)

Pod każdą oddaną na licytację pracą możecie przeczytać notkę biograficzną poświęconą artyście – autorowi dzieła.

Jerzy Lassota de Kaliński

Urodził się w 1946 roku koło Torunia. Od czwartego roku życia mieszka i tworzy na warszawskiej Woli (rzecz jasna z przerwami na zagraniczne wojaże). Jest artystycznym samoukiem. Nigdy nie uważał, aby Akademia była mu do czegokolwiek potrzebna. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, także gwaszem, akwarelą oraz rysunkiem ołówkiem, pastelom i piórkiem. Prezentował swoje prace zarówno w Polsce, jak i za granicą m.in. w Szwecji, Włoszech, Niemczech i Francji. Jerzy Lassota nie tylko tworzył i wystawiał, ale także mocno angażował się w działalność społeczno-artystyczną. Najpierw z grupą Niezależni, później w Wolskiej Integracji artystycznej, a od czasu powstania Fundacji Artbarbakan w 1999 r. był współorganizatorem wystaw, plenerów, różnorodnych inicjatyw artystycznych.

Wilk (Wilhelm) Ossecki

Urodził się w 1892 roku w Brodach, zmarł w 1958 w Warszawie. Malarz, grafik i pedagog. Studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w latach 1910-14 pod kierunkiem Józefa Pankiewicza, potem, do 1918 u Wojciecha Weissa. Odebrał również wykształcenie filozoficzne (Uniwersytet Jagielloński). W latach 1917-18 uczył się w Wiedniu muzeologii. Z jego wielu aktywności warto wymienić nauczycielstwo oraz pracę muzealniczą. Ossecki między 1934, a grudniem 1939 był kustoszem zbiorów wilanowskich. Po wojnie pracował w szkolnictwie artystycznym, by później zaangażować się w prace ministerstwa kultury. Ossecki malował olejne pejzaże, portrety, akty i martwe natury. Był biegłym grafikiem, jednym z najaktywniejszych twórców środowiska wielkopolskiego lat 20. w tej dziedzinie. Uprawiał drzeworyt, również barwny jak też techniki metalowe. Jego grafika ulegała m.in. sztuce formistów, Rytu, a w drzeworytach barwnych znać wpływ sztuki japońskiej.

Cresta Social Messenger