Wernisaż Józefa Sendeckiego

Zapraszamy na wernisaż wystawy malarstwa Józefa Sendeckiego w dniu 21 marca 2019 o godz. 18.30.

Relacja z wernisażu

Polecamy relację z wernisażu Andrzeja Kurkowskiego, autorstwa Pawła Wrońskiego. Z tekstem można zapoznać się TUTAJ.

Fotorelacja z wernisażu A. Kurkowskiego

Dziękujemy za przybycie na wernisaż prac Andrzeja Kurkowskiego. Prezentujemy zdjęcia z tego wydarzenia autorstwa Radosława Czapskiego.

Wernisaż Andrzeja Kurkowskiego

Andrzej Kurkowski urodził się 31 lipca 1927 r. w Częstochowie. W latach 1949–1954 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując absolutorium ze scenografii. Trzy kolejne lata kontynuował naukę na warszawskiej ASP, gdzie obronił dyplom w pracowni grafiki książkowej w 1958 r. u prof. Jana Marcina Szancera. Najczęściej posługiwał się tuszem, ołówkiem, olejem, temperą, akwarelą, a także technikami graficznymi: akwafortą, linorytem oraz suchą igłą.

Wystawiał swoje prace zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, głównie w Warszawie, ale także w Krakowie, Wrocławiu i Radomiu. Uczestniczył w imprezach artystycznych takich jak: Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie (1964) czy I Triennale Rysunku w Muzeum Śląskim we Wrocławiu (1965). W 1966 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Związku Polskich Artystów Plastyków za ilustracje do dzieł Bertolda Brechta. Prace te wzięły również udział w wydarzeniu „B. Brecht – Malerei, Graphik, Plastik zu seinem Werk”, odbywającym się w Deutsche Akademie der Künste w Berlinie tego samego roku.

Literatura i teatr to dziedziny, które najbardziej pasjonowały i inspirowały Kurkowskiego, często przenikając się wzajemnie w jego pracach. Od samego początku artysta ujawnił także doskonałe poczucie humoru i talent karykaturzysty. Natchnieniem dla jego sztuki była postać pisarza, rysownika i grafika Brunona Schulza, a także malarza symbolisty Witolda Wojtkiewicza. W ich twórczości fascynowało go wyrażanie osobistych doznań, uczuć i skrywanych pragnień.<h/4>

W latach 60. i 70. zilustrował około dwudziestu książek wielu gatunków literackich m.in. bajki np. „Opowieść o starej karaweli” Ewy Szelburg-Zarembiny, powieści historyczne jak „Skazany na Wielkość” Marceliny Grabowskiej czy książki przygodowe np. „St. Ives, czyli Przygody francuskiego jeńca w Anglii” Roberta Louisa Stevensona. W jego dorobku nie zabrakło także ilustracji do największych światowych klasyków jak „Dama pikowa” i „Eugeniusz Oniegin” Aleksandra Puszkina. Miał umiejętność wczuwania się w akcję i stany emocjonalne bohaterów oraz perfekcyjnego uchwycenie charakteru danej opowieści.

Andrzej Kurkowski większość życia spędził w Warszawie. Zmarł 2 października
1994 r. Dzięki jego niezapomnianym ilustracjom możemy przeżywać przygody bohaterów, śmiać się i płakać razem nimi, pamiętając o osobie, która nam to umożliwiła…

Agnieszka Stróżyk

Wesołych Świąt

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wszystkim sympatykom Fundacji oraz miłośnikom malarstwa życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i sukcesów w pracy zawodowej. Oby kolejny rok obfitował w niezapomniane doznania artystyczne i miłe chwile podczas obcowania ze sztuką!

Podziękowanie

Dziękujemy za liczne przybycie na wernisaż wystawy Zbigniewa Gręziaka, z okazji rocznicy powstania Skarbnicy Sztuki. Wszystkim, którzy nie mieli okazji zobaczyć jego dzieł polecamy film z wystawy.

Pierwsza Rocznica Fundacji – Zaproszenie na Wernisaż

W listopadzie 2017 roku została powołana przez Ewę i Pawła Boguta Fundacja Skarbnica Sztuki.

Zamierzenie trochę szalone, wynikające być może z impulsu i potrzeby prezentacji dzieł sztuki zgromadzonych przez Fundatorów, ale jak dziś widać po pierwszych trochę nerwowych działaniach, dziś już mamy nadzieję profesjonalnie kontynuowane.

W ciągu roku działalności Fundacji Skarbnicy Sztuki, w jej Galerii ale także w innych miejscach w Warszawie zorganizowaliśmy 7 wystaw, dziś zapraszamy na wernisaż następnej.

I tu nie chodzi o statystykę ilości wystaw, malarzy, którzy w nich prezentowali swoje pracę czy tez ilości tych dzieł, ale przede wszystkim o stworzenia nowego miejsca prezentacji sztuki i biografii czasami zapomnianych artystów, ale przez to przypominanie i przywracanie fragmentów niezbyt odległej historii Warszawy i jej mieszkańców.

I rocznica działalności Fundacji Skarbnica Sztuki to czas na podkreślenie faktu jej istnienia, dorobku-co może jest trochę na wyrost – ale powstania wokół niej grona znajomych i jak tych, których wystawy w naszej galerii przyciągnęły do kontaktu ze sztuką.

I za to Państwu dziękujemy.

Uświetnieniem dzisiejszej rocznicy jest Wernisaż wystawy Zbigniewa Gręziaka, malarza, który oprócz działalności artystycznej dobrze sobie daje radę w tych zwariowanych latach, w których dane nam żyć. Jest to prezentacja jego najnowszych prac, które można obejrzeć po raz pierwszy.

Serdecznie zapraszamy w czwartek 29 listopada 2018 godzina 18.30 w siedzibie Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki.

Film z wernisażu

Prezentujemy film z wernisażu wystawy 50-lecie działalności twórczej Mirona.