Wernisaż Andrzeja Kurkowskiego

Andrzej Kurkowski urodził się 31 lipca 1927 r. w Częstochowie. W latach 1949–1954 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, uzyskując absolutorium ze scenografii. Trzy kolejne lata kontynuował naukę na warszawskiej ASP, gdzie obronił dyplom w pracowni grafiki książkowej w 1958 r. u prof. Jana Marcina Szancera. Najczęściej posługiwał się tuszem, ołówkiem, olejem, temperą, akwarelą, a także technikami graficznymi: akwafortą, linorytem oraz suchą igłą.

Wystawiał swoje prace zarówno indywidualnie, jak i zbiorowo, głównie w Warszawie, ale także w Krakowie, Wrocławiu i Radomiu. Uczestniczył w imprezach artystycznych takich jak: Międzynarodowe Biennale Grafiki w Krakowie (1964) czy I Triennale Rysunku w Muzeum Śląskim we Wrocławiu (1965). W 1966 r. otrzymał wyróżnienie w konkursie Związku Polskich Artystów Plastyków za ilustracje do dzieł Bertolda Brechta. Prace te wzięły również udział w wydarzeniu „B. Brecht – Malerei, Graphik, Plastik zu seinem Werk”, odbywającym się w Deutsche Akademie der Künste w Berlinie tego samego roku.

Literatura i teatr to dziedziny, które najbardziej pasjonowały i inspirowały Kurkowskiego, często przenikając się wzajemnie w jego pracach. Od samego początku artysta ujawnił także doskonałe poczucie humoru i talent karykaturzysty. Natchnieniem dla jego sztuki była postać pisarza, rysownika i grafika Brunona Schulza, a także malarza symbolisty Witolda Wojtkiewicza. W ich twórczości fascynowało go wyrażanie osobistych doznań, uczuć i skrywanych pragnień.<h/4>

W latach 60. i 70. zilustrował około dwudziestu książek wielu gatunków literackich m.in. bajki np. „Opowieść o starej karaweli” Ewy Szelburg-Zarembiny, powieści historyczne jak „Skazany na Wielkość” Marceliny Grabowskiej czy książki przygodowe np. „St. Ives, czyli Przygody francuskiego jeńca w Anglii” Roberta Louisa Stevensona. W jego dorobku nie zabrakło także ilustracji do największych światowych klasyków jak „Dama pikowa” i „Eugeniusz Oniegin” Aleksandra Puszkina. Miał umiejętność wczuwania się w akcję i stany emocjonalne bohaterów oraz perfekcyjnego uchwycenie charakteru danej opowieści.

Andrzej Kurkowski większość życia spędził w Warszawie. Zmarł 2 października
1994 r. Dzięki jego niezapomnianym ilustracjom możemy przeżywać przygody bohaterów, śmiać się i płakać razem nimi, pamiętając o osobie, która nam to umożliwiła…

Agnieszka Stróżyk

Wesołych Świąt

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku wszystkim sympatykom Fundacji oraz miłośnikom malarstwa życzymy zdrowia, wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i sukcesów w pracy zawodowej. Oby kolejny rok obfitował w niezapomniane doznania artystyczne i miłe chwile podczas obcowania ze sztuką!

Podziękowanie

Dziękujemy za liczne przybycie na wernisaż wystawy Zbigniewa Gręziaka, z okazji rocznicy powstania Skarbnicy Sztuki. Wszystkim, którzy nie mieli okazji zobaczyć jego dzieł polecamy film z wystawy.

Pierwsza Rocznica Fundacji – Zaproszenie na Wernisaż

W listopadzie 2017 roku została powołana przez Ewę i Pawła Boguta Fundacja Skarbnica Sztuki.

Zamierzenie trochę szalone, wynikające być może z impulsu i potrzeby prezentacji dzieł sztuki zgromadzonych przez Fundatorów, ale jak dziś widać po pierwszych trochę nerwowych działaniach, dziś już mamy nadzieję profesjonalnie kontynuowane.

W ciągu roku działalności Fundacji Skarbnicy Sztuki, w jej Galerii ale także w innych miejscach w Warszawie zorganizowaliśmy 7 wystaw, dziś zapraszamy na wernisaż następnej.

I tu nie chodzi o statystykę ilości wystaw, malarzy, którzy w nich prezentowali swoje pracę czy tez ilości tych dzieł, ale przede wszystkim o stworzenia nowego miejsca prezentacji sztuki i biografii czasami zapomnianych artystów, ale przez to przypominanie i przywracanie fragmentów niezbyt odległej historii Warszawy i jej mieszkańców.

I rocznica działalności Fundacji Skarbnica Sztuki to czas na podkreślenie faktu jej istnienia, dorobku-co może jest trochę na wyrost – ale powstania wokół niej grona znajomych i jak tych, których wystawy w naszej galerii przyciągnęły do kontaktu ze sztuką.

I za to Państwu dziękujemy.

Uświetnieniem dzisiejszej rocznicy jest Wernisaż wystawy Zbigniewa Gręziaka, malarza, który oprócz działalności artystycznej dobrze sobie daje radę w tych zwariowanych latach, w których dane nam żyć. Jest to prezentacja jego najnowszych prac, które można obejrzeć po raz pierwszy.

Serdecznie zapraszamy w czwartek 29 listopada 2018 godzina 18.30 w siedzibie Galerii Fundacji Skarbnica Sztuki.

Film z wernisażu

Prezentujemy film z wernisażu wystawy 50-lecie działalności twórczej Mirona.

Zaproszenie na wernisaż

Nasza Fundacja ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy z okazji 50-lecia działalności twórczej MIRONA. Szczegóły poniżej. ZAPRASZAMY

Nowa działalność fundacji

Fundacja Skarbnica Sztuki prowadzi nową działalność związaną z propagowaniem i rozpowszechnianiem wiedzy na temat twórczości artystów, których obrazy posiada.

Wystawy, wernisaże, katalogi i informacje medialne to tylko część naszych działań, najbardziej widoczna dla naszych Gości i Osób, które obserwują nasze działania. Fundacja Skarbnica Sztuki przede wszystkim zajmuje się dokumentowaniem dorobku artystycznego twórców, których działa posiadamy. Dokumentacja fotograficzna, tworzenie biogramów artystów czy inwentaryzacja Ich dorobku to codzienność pracy Fundacji.

Ta działalność pozwoli nam na usystematyzowanie dorobku artystów, a także na skatalogowanie ich (w tym także prac nie znajdujących się w zasobach Artystów i Fundacji). Miejmy nadzieję, że w przyszłości gdy ich prace osiągną niebotyczne kwoty, pieczątka Fundacji na drugiej stronie obrazu stanowić będzie wiarygodne źródło pochodzenia.

Biorąc pod uwagę liczne zapytania dotyczące możliwości zakupu niektórych dzieł, od września 2018 roku rozpoczynamy działalność na Allegro. Oprócz udostępniania możliwości kupna prac będących w posiadaniu Fundacji będziemy prowadzili kampania informacyjną o możliwości zakupu przez Fundacje prac znajdujących się w rękach prywatnych.

Nazwa naszego profilu na Allegro Skarbnica sztuki. Zapraszamy na nasze aukcje, co miesiąc wystawiać będziemy tylko 10 obiektów i do ich licytowania zapraszamy serdecznie. Pierwsze aukcje już pod koniec września

Podziękowania

Dziękujemy za liczne przybycie na wernisaż. Prosimy o polecenie wystawy znajomym i udostępnienie informacji o tym, iż będzie ona czynna do 26/08/2018.