ARTBARBAKAN – Wojciech Otto Fleck

Fundacja Skarbnica Sztuki oraz Fundacja Artbarbakan zapraszają na wystawę w ramach cyklu ARTBARBAKAN – Wojciech Otto Fleck (1903-1972). Wystawa czynna od 28 czerwca do 23 lipca 2019 roku.Zapraszamy codziennie na Mury Barbakanu w Warszawie.

Wojciech Otto Fleck (1903-1972) Wybitny polski kolorysta urodził się i początkowo mieszkał w Warszawie. W 1929 r. otrzymał dyplom ukończenia studiów artystycznych w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych. Uczył się w pracowniach prof. Karola Tichego, Władysława Skoczylasa i Wojciecha Jastrzębowskiego. W 1945 r., po pobycie w obozie w Pruszkowie, zamieszkał na stałe w Zakopanem, gdzie był kierownikiem Galerii Związku Plastyków (przemianowanej w 1951 r. na Biuro Wystaw Artystycznych). Brał udział w licznych wystawach w kraju i zagranicą m. in. w Wiedniu w 1934 i Berlinie w 1935 r. Największa kolekcja jego obrazów, zgromadzona przez inż. Tadeusza Litawińskiego, znajduje się w zbiorach Muzeum KUL. Jego prace są również w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i zagranicą. Jest wnukiem znanego litografa Franciszka Szustra.

Jego dzieła to przedstawienia kwiatów, martwe natury i monotypiczne grafiki. Pomimo, iż tworzył w otoczeniu Tatr jego prace bardzo rzadko ukazują górskie pejzaże czy malownicze Zakopane. Prace Fleck’a są ekspresyjne i bogate kolorystycznie, a zarazem różnorodne i intrygujące. Artysta swoje dzieła rozstrzyga po malarsku, to kolor tworzy ich kompozycje, światło i przestrzeń. Nie próbuje odtwarzać rzeczywistości, ale sięga do wyobraźni i pamięci. To indywidualista, który stworzył swój własny styl oparty na solidny warsztacie.

Wystawa prac Zdzisława Lachura

Zapraszamy na wystawę prac Zdzisława Lachura. Wernisaż odbędzie się w dniu 19.06.2019 o godz. 18:00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, plac Zdrojowy 2.

Wystawa czynna od 20.06. do 27.06

Zdjęcia z wernisażu prac Jerzego Lassoty na Barbakanie

Prezentujemy zdjęcia autorstwa Radosława Czapskiego z otwarcia wystawy prac Jerzego Lassoty na Barbakanie w dniu 29 maja 2019 roku.

Zapraszamy do odwiedzenia Barbakanu, wystawa będzie czynna do 25 czerwca br.

Jerzy Lassota wernisaż na Barbakanie Warszawa 22 maja 2019

Barbakan Warszawa wernisaż Jerzy Lassota

Jerzy Lassota wernisaż wystawy na Barbakanie Warszawa 29 05 2019

Barbakan w Warszawie wernisaż wystawy prac Jerzy Lassota 29 05 2019

Zaproszenie

Skarbnica Sztuki współorganizuje kolejną wystawę prac Jerzego Lassoty. Ponownie zapraszamy na mury warszawskiego Barbakanu.

Film z wystawy Jerzego Lassoty

Zapraszamy do oglądania filmu z wystawy prac Jerzego Lassoty „Z Melliny Sztuki”

Skarbnica Sztuki zaprasza w Noc Muzeów

Otwarta Kolonia i Fundacja Skarbnica Sztuki zapraszają na Noc Muzeów z wystawą „Pierwsi Barbakańczycy”. Jest to ekspozycja poświęcona artystom, którzy postanowili wystawiać swoje obrazy, bez zgód ówczesnych władz, na murach Barbakanu. Ich nielegalne wystawy stały się atrakcją turystyczną dla zwiedzających Warszawę, a w szczególności dla turystów zagranicznych, którzy kupowali ich dzieła. Artystów pokazywano również w kronice filmowej. W 1967 roku milicja dała im wybór, albo usuną się ze swoimi wystawami albo sami zostaną usunięci.


Wystawa w dwóch lokalizacjach:

  1. Galeria Fundacji Skarbnica Sztuki, ul. Działdowska 8A, lok. 504. Prace Zbigniewa Kupczyńskiego, Jerzego Lassoty, Jacka Mieliwodzkiego, Jana Naliwajko, Władysława Popielarczyka i Jana Wagnera. Wystawa czynna do 7 czerwca.

  2. Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15. Prace Waldemara Smolarka. Wystawa czynna do 18 maja.

Harmonogram Nocy Muzeów:

19:00 – wykład poświęcony pierwszym artystom niezależnym z Barbakanu. Prowadzenie: Agnieszka Stróżyk. Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15.
20:30 – oprowadzanie kuratorskie po dwóch częściach wystawy. Start: Otwarta Kolonia, ul. Górczewska 15.

Zaproszenie na wystawę

Zapraszamy na otwarcie wystawy Z Melliny Sztuki: Jerzy Lassota. Wernisaż odbędzie się 17 maja 2019r., o godzinie 18.30 w Muzeum Warszawskiej Pragi, ul. Targowa 50/52.

Krótki film z wernisażu

Polecamy krótki film z wernisażu wystawy Pierwsi Barbakańczycy. Już wkrótce informacje o kolejnych planach Fundacji.